Kaunis Kodu 2019

Rae vallavalitsus kuulutab heakorrataseme tõstmiseks ning kodukaunistamise väärtustamiseks välja heakorrakonkursi Kaunis Kodu.

Kandidaate võib konkursile esitada iga vallakodanik, teatades sellest kirjalikult, e-posti teel: ege.kibuspuu@rae.ee või suuliselt (tel 605 6781, 5551 1750) Rae vallavalitsusse.

Eelnevalt on siiski sobilik osalemist arutada ka konkursile esitatud objekti omanikuga. Kandidaatide esitamisel ootame aktiivsust eriti külavanematelt.

Kandidaatide konkursile esitamise viimane tähtaeg on 9. august 2019.

Hindamine toimub kategooriatena:

• individuaalelamud

• ettevõtted, asutused

• kortermajad

Hindamiskriteeriumid:

• objekti välishooldus, sobivus maastikku

• haljastus (lilled, hekid, puud jne)

 • dekoratiivelemendid (sepised, skulptuurid, välikaminad, kiviaiad jne)

• üldmulje

Konkursi tulemused teeb kindlaks vallavalitsuse moodustatud komisjon, kes teeb osalevate objektide ülevaatuse augustikuus ning seejärel esitab võitjad Rae vallavalitsusele kinnitamiseks. Eelneval viiel aastal valla konkursil esikoha saanud objekte kandidaatideks seada ei saa.

Kolme esimest igas kategoorias autasustatakse tänukirja, mälestuseseme ja kinkekaartidega. I koha saajatele on välja pandud 400-eurone auhind, 200-eurone auhind ootab II koha omanikke ning 100-eurone auhind III koha omanikke.

Ootame rohket osavõttu!

Vaida põhikool on Harjumaa kauneim ühiskondlik hoone

1997. aasta emadepäeval kuulutas Vabariigi President Lennart Meri välja kodukaunistamise aasta, millega taastati 1935. aastal algatatud üle-eestiline kodukaunistamise alane liikumine. Liikumise üldiseks eesmärgiks on ühise korrastatud, otstarbekalt planeeritud ja kauni elukeskkonna loomine.

Eesti kodukaunistamise liikumise patroon on Eesti Vabariigi president.

Harjumaal viidi esimene maakondlik konkurss „Kaunis Eesti kodu" läbi 1998. aastal, seega tänavu toimus see juba 21. korda.

Möödunud nädalal vaatas maakondliku konkursi „Eesti kaunis kodu" Harjumaa komisjon üle kohalike omavalitsuste poolt esitatud nominendid. Kuna kodu on meie jaoks palju laiema tähendusega, kui ainult maja ja koduaed, siis hõlmab konkurss peale traditsiooniliste kodude ka teisi objekte (koolid, lasteaiad, seltsimajad, kirikud, mänguväljakud, pargid jne).

Konkursil hinnatakse hoonete ümbruse haljastust, sobivust keskkonda, omanäolisust ja loomulikult ka heakorda. Tavapäraselt hindas komisjon objekte kolmes kategoorias: eramud tiheasustusalal, maakodud ja ühiskondlikud hooned-rajatised. Tihedaim oli sõel esimeses kategoorias.

Kauneimaks eramuks tunnistati üksmeelselt perekond Honga kodu Keila linnas. Võitnud kodu võlus oma avatud ja liigirikka ning tänavaruumiga sujuvalt seotud eesaiaga, mille vastukaaluks oli intiimne õuepoolne „roheline tuba".

Teise koha vääriliseks tunnistati Rae valla Kopli külas asuv perekond Kirejevi omapärase ja liigirikka haljastusega eramu ning kolmandaks perekond Äkke Keila linnas asuv traditsiooniliselt kompaktse ja väljapeetud haljastusega kodu.

Eripreemia vääriliseks pidas komisjon Inge ja Yoshinori Tango Viimsi valla Randvere külas asuvat kodu, mille aed on tõeline Jaapani kultuuripärl Harjumaal. Suurimaks väärtuseks on seal peremehe poolt aastatepikkuse töö tulemusena loodud bonsaid.

Kauneima maakodu tiitli pälvis perekond Estra Harku valla Vääna külas asuv kodu, kus oli oskuslikult ära kasutatud maastiku profiili ja avanevaid vaateid. Eriväärtuseks oli muljetavaldav kivikogu koos liigirikka kiviktaimlaga. Teisele kohale tuli Lääne-Harju valla Padise külas asuv perekond Eesmaa kodu, kus krundi piiril voolava jõe kallas ja ürgorg olid oskuslikult haljastatud ja hoonele kenaks lisandiks.

Ühiskondlike hoonete kategoorias tuli võitjaks Vaida põhikool, kus on säilitatud vanad väärtused ning ühendatud need osavalt uutega. Kirsiks tordil oli maja taga staadioni kõrval asuv hästi hooldatud vana õunapuuaed.

Teise koha pälvis Raasiku kool-spordihoone-staadionikompleks ning kolmandana tunnustati Harku-Järve lasteaeda.

Kiidusõnu väärivad kõik konkursile esitatud ligi paarkümmend nominenti, kuid pingerea tipus oli rebimine tihe ja võitjad olid siiski kriipsukese teistest paremad. Maakondliku konkursi parimaid tunnustab Harjumaa Omavalitsuste Liit sügisel toimuval tänuüritusel ja traditsiooniliselt pälvivad konkursi võitjad Eesti Vabariigi presidendi tunnustuse.

Loe lisaks Harju Elu veebiportaalist: http://www.harjuelu.ee/vaida-pohikool-on-harjumaa-kauneim-uhiskondlik-hoone/

Tähtaja pikendus

Seoses vähese osalejate arvuga pikendatakse konkursile registreerumise tähtaega. 

Uus tähtaeg on 17.08.2018. Kandidaate võib konkursile esitada iga vallakodanik, teatades pakutavast kandidaadist kirjalikult või suuliselt Rae vallavalitsusele ege.kibuspuu@rae.ee, 6056 781, 6056 750. 

 

Kaunid kodud loovad kogukonnale ilusat elukeskkonda

Üldise heakorrataseme tõstmiseks ning ilu väärtustamiseks Rae vallas on taas välja kuulutatud traditsiooniline heakorrakonkurss „Kaunis Kodu".

Lisaks üldisele heakorrale, mis on oluline kõikidele valla elanikele annab konkurss võimaluse tunnustada inimesi, kes enda ümbruse eest hoolitsedes innustavad ja inspireerivad ka teisi. Vallavalitsus Keskkonnaspetsialist Ege Kibuspuu sõnul ongi esitajateks üldjuhul külavanemad ja naabrid, kellele üleaedsete pingutused ja hea maitse on aja jooksul silma jäänud. Samuti lapsed, kes tahavad tunnustada oma vanemate kätetööd.

„Viimastel aastatel on kandidaatide esitamine olnud suhteliselt tagasihoidlik. Samas märkab vallas ringi liikudes väga ilusaid koduaedasid ning  Rae valda ehitatakse ka väga palju uusi kodusid. Loodame, et tänavu inimesed märkavad ilu, mida meie ümber luuakse ja annavad ka meile sellest märku" lisas Kibuspuu.

Lisaks vallavalitsuse esindajatele kuulub „Kauni Kodu" konkurssi komisjoni juba kümme aastat ka Järveküla elanik Maire Paks, kes erialalt on küll maastikukujundajaga aga täna tegeleb peamiselt põllumajandusega ja on kohalikele inimestele teada just Peetris toimuva taluturu eestvedajana.

Maire sõnul on heakord kümne aasta jooksul järjest paremaks muutunud ja inimesed hoolivad üha rohkem ka sellest, milline on nende ümbrus.  

„Valla heakord muutub iga aastaga paremaks. Rõõmu pakub, et on istutatud palju huvitavaid puid ja põõsaid, kevadel lisavad haljasaladele värvi sibullilled. Silma hakkab elupuuhekkide rohkus uute majade aiapiirdena. Kui vahepeal kaotati koduaiast tarbeaed üldse ära, siis nüüd on hakatud jälle rohkem peenraid rajama ja marju kasvatama. Lisaks on näha, et taas on hakatud omakasvatatud toidust rohkem lugu pidama," rääkis komisjoni liige Rae Sõnumitele.

Kandidaatide konkursile esitamise viimane tähtaeg on 03.08.2018. Kandidaate võib konkursile esitada iga vallakodanik, teatades pakutavast kandidaadist kirjalikult või suuliselt Rae vallavalitsusele ege.kibuspuu@rae.ee, 6056 781, 6056 750. Komisjon teostab konkursil osalevate üksikobjektide ülevaatuse 2018. a suvel ning esitab võitjate nimekirja kinnitamiseks Rae Vallavalitsusele. Kolme esimest kohta igas kategoorias autasustatakse tänukirja ja mälestusesemega. Eelneval 5 (viiel) aastal esikoha saanud objekte kandidaatideks seada ei saa.

 

Hindamine toimub järgnevate kategooriate osas:

  • individuaalelamud;
  • ettevõtted, asutused;
  • kortermajad

Hindamiskriteeriumid on järgmised:

  • objekti välishooldus, sobivus maastikku;
  • haljastus (lilled, hekid, puud jne);
  • dekoratiivelemendid (sepised, skulptuurid, välikaminad, kiviaiad jne);
  • üldmulje.

Konkursi komisjoni kuuluvad:

Komisjoni esimees: Mart Võrklaev – vallavanem

Komisjoni liikmed: Priit Põldmäe – abivallavanem

Ege Kibuspuu – keskkonnaspetsialist

Maire Paks – maastikukujundaja

Siim Orav – peaarhitekt

Kadri Randoja – arhitekt