« Tagasi

Mida hakata peale haljastusjäätmetega?

Käes on lehtede langemise aeg ja nii mõneski majapidamises tekib küsimus, mida peale hakata aias tekkivate haljastusjäätmetega. Aprillikuu Rae Sõnumites teavitasime, et alates sügisest vallavalitsuse poolt enam lehtede ja okste kogumise ringe ei korraldata.

Aga mida ikkagi teha lehtede ja okstega? Anname mõned soovitused:

Tee komposti

Lehekomposti valmistamine on lihtne ega nõua erilisi teadmisi ega kulutusi. Ühe lihtsaima võimalusena piisab vaid lehtede kogumisest õhuaukudega varustatud kilekottidesse ning jätta need aastaks kuni kaheks õuenurka seisma, kus hakkab toimuma komposteerumise protsess. Veelgi parem oleks aianurka paigutada aga päris, ise puidust valmistatud või poest soetatud kompostkast. Valminud kompostmulda saab kasutada koos lastega näiteks kevadistel istutustöödel või kui pannakse pottidesse lilli või maitsetaimi kasvama.

Vii Jüri jäätmejaama

Jüri jäätmejaam asub Jüri alevikus, aadressil Traavi tänav 5. Jaam on avatud E, L, P 09:00–15:00, N, R 14:00–20:00. Soovitatav on korraga viia mitte üle 4 koti.

Vii Järveküla jäätmepunkti

Järveküla jäätmepunkt asub aadressil Turu tee 25. Jäätmepunkt on avatud E, N, R kell 12:00–20:00 ja L, P  09:00–18:00 helistades aial oleval numbril. Pane tähele, et haljastusjäätmed tuleb konteinerisse pannes kottidest välja valada.

Kutsu Eesti Keskkonnateenused AS järgi

Eesti Keskkonnateenused AS on valmis pakkuma Rae valla elanikele soodushinnaga haljastusjäätmete vedu. Veo teostamise periood on 21.–27. oktoober.

Haljastusjäätmed  saab ära anda läbipaistvates kuni 200-liitristes kottides ja tellimus Eesti Keskkonnateenused AS-i klienditeenindusse peab olema edastatud hiljemalt 18. oktoobriks. Tellimuse saab esitada e-postile tallinn@keskkonnateenused.ee, tel 640 0800. Tellimuse esitamiseks on vajalik edastada kliendi- või lepingunumber, kottide arv ja asukoht. Kotid peavad olema kättesaadaval alates 21. oktoobrist.

Ühe kuni 200 l suuruse koti käitlusmaksumuseks on 3,30 eurot, mis sisaldab käibemaksu. Soodushind kehtib ainult kuni 18. oktoobrini tulnud tellimustele, mille vedu teostatakse perioodil 21.–27. oktoober.

Lisaks tasuks meeles pidada, et tiheasustusaladel on keelatud haljastusjäätmete põletamine (lehed, oksad muru jms).  Põhjuseks on see, et põletamisel tekib suitsu ja tossu, mis mõjub häirivalt naabritele. Hoiame üksteist ja loodust!